Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko to największe i jednocześnie jedno z najpiękniejszych tatrzańskich jezior polodowcowych. Jego powierzchnia mierzy 35 ha, a głębokość sięga 50,8 m. Miejsce które trzeba zobaczyć choćby jeden raz w życiu. Ponieważ staw jest naturalnie zarybiony górale nazywali go kiedyś Rybim Stawem. Jezioro znajduje się w dolinie Rybiego Potoku. Swoją popularność zawdzięcza niesamowitym widokom. Piękna wysokogórska sceneria przyciąga tu co roku rzesze turystów. Stojąc nad Morskim Okiem wypatrzyć można Rysy, Mięguszowieckie Szczyty czy charakterystyczny, strzelisty wierzchołek Mnicha.

Morskie Oko - Przewodnik Tatrzański

Wycieczka z przewodnikiem rozpoczyna się na Palenicy Białczańskiej skąd ruszamy łatwym 8 kilometrowym szlakiem asfaltową szosą prowadzącą wśród lasów. Po drodze oglądać będziemy skutki wiatru halnego i działalności kornika drukarza. Po 3 km mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza – zespół kilku kaskad utworzonych na progach skalnych potoku Roztoka który swe początki bierze w Dolinie Pięciu Stawów. Największe z nich to Wodogrzmot Wyżni, Pośredni oraz Niżni. Z mostku, przez który wiedzie szlak widać Wodogrzmot Pośredni. Wodogrzmoty nazwę swą wzięły od huku wody spadającej z kaskad. Po dotarciu nad Morskie Oko na wysokość 1395 m.n.p.m. ( ok 2,5-3h) i odpoczynku w drewnianym schronisku im. Stanisława Staszica wybudowanym tuż przy jeziorze na morenie czołowej w 1908 r. można wybrać się z przewodnikiem na spacer wokół Morskiego Oka (ok 1 h) lub udać się nieco wyżej nad Czarny Staw pod Rysami (ok 1 h).

Trasa wokół Morskiego Oka – 2,5 km , 50 min. Spacer wokół jeziora pozwala na obserwację przyrody I pięknych widoków. Jezioro ma zieloną toń I wypełnia misę skalną pochodzenia polodowcowego. Po drodze mijamy klasyczne przykłady stożków piargowych, duże wrażenie robi przejście koło wodospadu Dwoista Siklawa. Spacerując wokół Morskiego Oka obserwować możemy urodziwe limby i bujną kosodrzewinę.

Wiszący prawie 200 metrów nad Morskim Okiem – Czarny staw pod Rysami (1583 m) to drugi co do głębokości staw w Tatrach – według pomiarów mierzy 76,4 m. Swoją nazwę wziął od ciemnej toni wody. To klasyczny przykład kotła polodowcowego Tatr.

Droga powrotna zajmie nam ok 1,5h.

Podstawowe informacje:

  • Przewodnik Tatrzański na wycieczkę do Morskiego Oka może zabrać grupę do 50 osób
  • Cena wycieczki to 800 zł
  • Czas wycieczki ok 6h.
  • Trudność – łatwa