Zapraszamy na wspólne wejście na najwyższy szczyt Tatr – Gerlach 2655 m.n.p.m..
Gerlach najwyższy szczyt w Tatrach a zarazem jeden z największych tatrzańskich masywów. Wznosi się na wysokość 2655 m.n.p.m., jest więc najwyższym szczytem w całym łańcuchu Karpat. Jak podaje W. H. Paryski pierwsi na Gerlachu stanęli w dniu 11. 08. 1855 r. Zygmunt Bosniacki i Wojciech Grzegorzek. Po nich w 1868 r. na wierzchołku Gerlacha byli oficerowie austriaccy, prowadzący pomiary kartograficzne.
Jest to jedna ze wspanialszych tatrzańskich wycieczek, bo oprócz możliwości zdobycia szczytu pozwalana oglądanie wspaniałych widoków. Ze względu na zawiłości topograficzne, konieczność asekuracji na całej drodze podejścia i zejścia, wyjście na Gerlach możliwe jest tylko z międzynarodowymi przewodnikami wysokogórskimi IVBV, którzy mogą zabrać ze sobą tylko 3 osoby ( przy gorszych warunkach 2).
Wyjście rozpoczynamy z Doliny Wielickiej, spod Śląskiego Domu. Podchodzimy pod Wielicką Próbę, asekurowani przez przewodnika przechodzimy stromą i eksponowaną ściankę. Następnie podchodzimy dość stromo w górę na grań ograniczającą od wschodu Gerlachowski Kocioł. Po jego przetrawersowaniu przewijamy się przez grań Urbanowych Turni na stronę Dol. Batyżowieckiej. Następnie trawersując szereg grani Małego i Pośredniego Gerlacha, dochodzimy do Batyżowieckiego Żlebu i nim na grań i na wierzchołek Gerlacha. Stamtąd po krótkim odpoczynku następuje zejście Batyżowieckim Żlebem przez Batyżowiecką Próbę do Dol. Batyżowieckiej. Następnie schodzimy do Batyżowieckiego Stawu i Magistralą dochodzimy do Śląskiego Domu. Czas przejścia ( średnio) około 8 godz. By przejść taką trasę potrzebna jest kondycja – mamy do pokonania 1000 m przewyższenia, i umiejętność wędrowania w stromym i miejscami eksponowanym terenem. Dlatego zanim wybierzemy się na najwyższy tatrzański szczyt, trzeba być wytrawnym wysokogórskim turystą.