Gerlach

Gerlach

Zapraszamy na wspólne wejście na najwyższy szczyt Tatr – Gerlach 2655 m.n.p.m..

Gerlach najwyższy szczyt w Tatrach a zarazem jeden z największych tatrzańskich masywów.  Wznosi się na wysokość 2655 m.n.p.m., jest więc najwyższym szczytem w całym łańcuchu Karpat. Jak podaje W. H. Paryski pierwsi na Gerlachu stanęli w dniu 11. 08. 1855 r. Zygmunt Bosniacki i Wojciech Grzegorzek. Po nich w 1868 r. na wierzchołku Gerlacha byli oficerowie austriaccy, prowadzący pomiary kartograficzne.

Gerlach z Przewodnikiem IVBV

Jest to jedna ze wspanialszych tatrzańskich wycieczek, bo oprócz możliwości zdobycia szczytu pozwalana oglądanie wspaniałych widoków. Ze względu na zawiłości topograficzne, konieczność asekuracji na całej drodze podejścia i zejścia, wyjście na Gerlach możliwe jest tylko z międzynarodowymi przewodnikami wysokogórskimi IVBV, którzy mogą zabrać ze sobą tylko 3 osoby ( przy gorszych warunkach 2).

Wyjście rozpoczynamy z Doliny Wielickiej,  spod Śląskiego Domu.  Podchodzimy pod Wielicką Próbę, asekurowani przez przewodnika przechodzimy stromą i eksponowaną ściankę. Następnie podchodzimy dość stromo w górę na grań ograniczającą od wschodu Gerlachowski Kocioł. Po jego przetrawersowaniu przewijamy się przez grań Urbanowych Turni na stronę Dol. Batyżowieckiej. Następnie trawersując szereg grani Małego i Pośredniego Gerlacha, dochodzimy do Batyżowieckiego Żlebu i nim na grań i na wierzchołek Gerlacha. Stamtąd po krótkim odpoczynku następuje zejście Batyżowieckim Żlebem przez Batyżowiecką Próbę do Dol. Batyżowieckiej. Następnie schodzimy do Batyżowieckiego Stawu i Magistralą dochodzimy do Śląskiego Domu. Czas przejścia ( średnio) około 8 godz. By przejść taką trasę potrzebna jest kondycja – mamy do pokonania 1000 m przewyższenia, i umiejętność wędrowania w stromym i miejscami eksponowanym terenem. Dlatego zanim wybierzemy się na najwyższy tatrzański szczyt, trzeba być wytrawnym wysokogórskim turystą.