Wycieczka z przewodnikiem do jednej z najpiękniejszych Hal w Tatrach. W przeszłości był to duży ośrodek pasterski z licznymi szałasami i szopami. Od początku wypasał tu ród Gąsieniców ( z tąd nazwa doliny). Hala Gąsienicowa słynie z pięknej panoramy i wielu jezior polodowcowych. Zaraz po wyjściu z granicy lasu rozpościera się widok na strzeliste wierzchołki Tatr z charakterystycznym Kościelcem, Świnicą i Kozim Wierchem na czele. Hala Gąsienicowa to górna część doliny Suchej Wody Gąsienicowej.
Wycieczkę z przewodnikiem rozpoczynamy w Kuźnicach. Kuźnice to dawny ośrodek hutniczy, dziś to “brama do Tatr” I początek wielu tatrzańskich szlaków. Na Halę Gąsienicową można dojść żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim szlakiem przez Boczań. Obie trasy zajmą nam podobną ilość czasu I spotkają się na Przełęcz Między Kopami. Przełęcz słynie z pięknej panoramy na Zakopane. Stąd maszerujemy jeszcze 30 minut aż do wielkiej łąki zwanej Hala Gąsienicowa. Stoi tu kilkańaście budynków w tym dawne szałasy pasterskie, leśniczówka, obserwatorium meteorologiczne, budynek PZA zwany “betlejemką” oraz schronisko Murowaniec. “Murowaniec” został wybudowany w latach 20-tych XX w. według projektu Jana Koszyca-Witkiewicza.
Hala Gąsienicowa to największa krzyżówka szlaków po polskiej stronie Tatr. Można z tąd wyruszyć z przewodnikiem na wiele szczytów I przełęczy między innymi na Kasprowy Wierch, Kościelec, Świnicę, Przełęcze Zawrat I Krzyżne, Granaty, Orlą Perć I wiele innych. Najpopularniejsza jest wycieczka nad Czarny Staw Gąsienicowy (ok 30 minut od “Murowańca”) To klasyczne jezioro polodowcowe (17 ha, 51 m) Z nad brzegu stawu pięknie prezentują się szczyty i przełęcze którymi biegnie najbardziej znany wysokogórski szlak „Orla Perć”.
Z Hali Gąsienicowej można wrócić do Kuźnic przez Boczań (ok 1,5 h). Trasa ta zapewni nam równie ciekawe widoki jak przy podejściu.
Czas trwania: ok 6 h
Długość: 7 km
Trudność: Średnia