Mnich

Mnich

Zapraszamy do wejścia na szczyt Mnicha 2 068 m.n.p.m. w towarzystwie Tatrzańskiego Przewodnika Wysokogórskiego. Niesamowite wrażenia gwarantowane.

Górujący nad Morskim Okiem Mnich – 2068 m. i jego charakterystyczna szpiczasta sylwetka od prawie 150 lat przyciąga amatorów wspinaczek. Jako pierwsi wierzchołek Mnicha zdobyli Jan Gwalbert Pawlikowski z przewodnikiem tatrzańskim Maciejem Sieczką w roku 1879. W dzisiejszych czasach szczególnym uznaniem wśród wspinaczy cieszy się jego północno-wschodnia ściana, na której poprowadzono wiele ekstremalnie trudnych dróg wspinaczkowych.

Mnich jest jednym ze szczytów, na który nie prowadzą żadne łatwe ścieżki/szlaki turystyczne. Najłatwiejszym sposobem dostanie się na wierzchołek jest tzw. „droga przez płytę”, która na szczyt wyprowadza od jego zachodniej strony. Trudności drogi to II w skali UIAA, oznacza to, że w towarzystwie Przewodnika Tatrzańskiego każdy sprawny turysta będzie wstanie zdobyć wierzchołek Mnicha.

Dla bardziej wymagających, już wspinających się klientów oferujemy wejścia na szczyt innymi drogami, m.in.:

  • Drogą Robakiewicza – trudności III
  • Drogą Klasyczną – trudności IV+
  • Drogą Orłowskiego – trudności V

Mnich jest idealną górą do rozpoczęcia przygody ze zdobywaniem Tatrzańskich szczytów, niedostępnych łatwymi ścieżkami.

Opis wycieczki:

Wycieczkę na Mnicha rozpoczynamy wcześnie rano przy schronisku nad Morskim Okiem (istnieje możliwość wspólnego dotarcia na miejsce). Ze schroniska „ceprostradą” ruszamy w kierunku Wrót Chałubińskiego/Szpiglasowej Przełęczy. Szlak turystyczny opuszczamy w Dolince za Mnichem i łatwą ścieżką docieramy do podnóża ściany. Po krótkim odpoczynku, przygotowaniu, asekurowani przez przewodnika rozpoczynamy wspinaczkę na szczyt Mnicha. Po zdobyciu szczytu, krótkim odpoczynku i pamiątkowym zdjęciu zjeżdżamy na linie z wierzchołka do podstawy ściany i wspólnie wracamy nad Morskie Oko.

Uwagi:

  • Czas wycieczki na Mnicha to ok. 6-7 godzin
  • Cena 1300 zł – 1 osoba, 1400 zł – 2 osoby
  • W cenie przewodnik zapewnia cały niezbędny sprzęt
  • Wejście na szczyt możliwe o każdej porze roku
  • Jeśli interesuje Cię wspólne zdobycie Mnicha napisz do nas na adres przewodnicywtatry@gmail.com lub zadzwoń tel. 663 760 637
  • Przewodnik Tatrzański zapewnia w trakcie wejścia na Mnicha maksimum bezpieczeństwa